Lista aktualności Lista aktualności

Piknik Militarny w Starych Jabłonkach

Na półmetku sezonu wakacyjnego, wielką atrakcję turystom odwiedzającym Stare Jabłonki, zrobili członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zrzeszeni w Kole nr 5 w Ostródzie.

 

                  28 lipca 2018 r. prężnie działający żołnierze zrzeszeni w Kole nr 5 w Ostródzie, zorganizowali na terenie Nadleśnictwa Stare Jabłonki Piknik Militarny. Miejsce imprezy nie było przypadkowe. Liczni przybyli turyści spotkali się z organizatorami przy schronie bojowym, będącym jednym z wielu budowli umocnień fortyfikacyjnych, tworzących tzw. Pozycję Olsztynecką, powstałą na terenie ówczesnych Prus Wschodnich w 1938 r.

Najważniejszym punktem programu było uczestnictwo Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Barbarossa”. To dzięki ich pasji i zaangażowaniu, oraz organizatorów spotkania, jest możliwość obejrzenia z bliska, dotknięcia części historii. Burzliwej historii tych terenów, będących od 1945 r. częścią Polski, teraz wolnej Polski.

Uczestniczący w pikniku mieli także możliwość zobaczenia i wykonania profesjonalnej pomocy przedmedycznej. Grupa Ratownictwa PCK w Ostródzie w ambulansie pokazała na fantomie, prawidłowe wykonanie reanimacji. Młodzież pilnie obserwowała i ćwiczyła prawidłowe wykonanie tej czynności.

Strzelnica do strzelania z broni pneumatycznej cieszyła się także dużym zainteresowaniem dorosłych i dzieci.

Obecni zarządcy użyczonych przez nadleśnictwo obiektów fortyfikacyjnych, włożyli dużo pracy i wysiłku w zebranie, pokazanie i wyeksponowanie w jednym z bunkrów, eksponatów pamiętających okres II Wojny Światowej i czasów późniejszych. Można to było wszystko obejrzeć.

Wojskowa grochówka, pieczone kiełbaski, umiliły uczestnictwo przybyłym na tą imprezę  turystom, którzy przybyli całymi rodzinami.

Wszystko to się działo następnego dnia po najdłuższym w tym wieku zaćmieniu księżyca. A jak ono wyglądało, spójrzcie sami.