Lista aktualności Lista aktualności

Czy rośliny potrafią mówić?

Owszem, jedną z roślin rosnących w lasach wokół Starych Jabłonek, która do nas przemawia jest barwinek pospolity łac. Vinca minor L. Najgłośniej „krzyczy" do nas niebiesko-fioletową barwą kwiatów wiosną, od marca do maja.

O czym opowiada barwinek?

Jednym z tradycyjnych sposobów naszych przodków na podkreślenie tego, że dusza ludzka jest nieśmiertelna było zastosowanie w kompozycjach roślin zdobiących groby ziemne, gatunków zimozielonych. Części nadziemne tych roślin są zielone przez cały rok, również zimą. Właśnie ta cecha symbolizowała wieczność. Stąd nasi dziadkowie z zimozielonych roślin tworzyli obwódki i szpalery wzdłuż grobów swoich przodków, co dodatkowo tworzyło praktyczne miniogrodzenie, wydzielające teren przynależny do danego grobu.

Kolorowa krzewinka

Barwinek pospolity jest bardzo charakterystyczną zimozieloną rośliną. Kwitnie od marca do maja. Kwiaty mają kolor niebieski, czasem przechodzący w fiolet. Jest to roślina wieloletnia, zapylana głównie przez pszczoły i motyle. Nasiona natomiast roznoszone są przez mrówki. 

 

Barwinek jest lekko trujący, wykorzystywany w zielarstwie, gdyż obniża ciśnienie krwi (krwawienia, egzemy, stany zapalne błon śluzowych).

„Czytaj" las

Dziś dziko występujące w lesie połacie barwinka często są dla nas znakiem, że w danym miejscu chowano kiedyś zmarłych. Leśnicy ze Starych Jabłonek opiekują się zapomnianymi leśnymi mogiłami. Do tej pory zainwentaryzowaliśmy 12 leśnych cmentarzyków.

 
W średniowieczu roślina ta była uważana za symbol raju, wieczności i nieśmiertelności.